Milan Lukáč • BEŠTIE A VEGETÁCIE

Galerie - expozice 25. február 2009
462_lukac_ryba_mensia

25. 02. 2009 – 02. 04. 2009

Kurátor výstavy: Ľudo Petránsky, ml.

Galéria SPP predstavuje tvorbu Milana Lukáča

Po prestávke pokračuje vo svojej činnosti Galéria SPP výstavou Milana Lukáča Beštie a vegetácie.

Premiérová expozícia mení SPP na moderné terárium. Výstava pod názvom „Beštie a vegetácie“ predstavuje svet prírody podľa Milana Lukáča. Tvrdosť a chlad kovových mušiek a rýb premieňa rozprávkový pohľad autora na nežnosť a vzdušnosť secesných ornamentov vedúcich zaujímavý dialóg s modernou architektúrou novej budovy SPP.

Milan Lukáč: Beštie a vegetácie

„Všetci dospelí boli najprv deťmi,“ píše Antoine de Saint-Exupéry vo svojom Malom princovi a s príchuťou trpkého konštatovania dodáva: „Ale málokto sa na to pamätá.“ V prípade Milana Lukáča by určite urobil výnimku. Milan na to obdobie nezabudol a vyberá si z príťažlivých obrazov nezaťažených detských čias pre seba čisté sny. Raz sa pretavia do fantastickej zoológie, kde sa vtipné i múdre sovy stretávajú s operenými kráčavcami, alebo do botanických snov, v ktorých tvary starovekých stél stúpajú v elegantnej vertikále.

Milan Lukáč je autor, ktorý pokračuje v príbehoch tradičného sochárskeho remesla, ale vo svojom originálnom rukopise ponecháva miesta aj na invenciu a prekvapujúci moment. Svoje objekty často komponuje prostredníctvom nájdených predmetov z každodennej skutočnosti, ale tvorivý experiment, využívajúci aj prvky náhody, sa u neho nikdy nepreleje cez pevné výtvarné brehy do samoúčelnosti. Jeho kapitoly v sochárskom príbehu sú divákovi dôverne známe – možno aj preto, že autor sa dotýka vecí zdanlivo neviditeľných. Tie často len tušíme, ale nevieme ich vysloviť. Milan Lukáč ich odhaľuje aj za nás a robí to so šarmom majstra, ktorý svoje pocity váži na lekárnických váhach.

Na premiérovej výstave v novej Galérii SPP nechýbajú ani Milanove sugestívne veľkoformátové maľby a kolorované grafiky dopĺňajúce pestrofarebnú mozaiku umelca. Umelca, ktorého výtvarné gesto nevšednie pod nánosom času. Aj preto sú jeho diela počinmi bežca na dlhé trate.