Peter Pollág • MANUÁL NA CHYTANIE SNOV

Galerie - expozice 5. september 2013
806_2009_Stopy_v_meste_100x80_Olej

05. 09. 2013 – 27. 09. 2013

Kurátor výstavy: Ľudovít Petránsky, ml.

MANUÁL NA CHYTANIE SNOV

Bratislava, 5. september 2013 – Slovenský výtvarník Peter Pollág dnes predstaví svoje umelecké diela v Galérii SPP. Výstava s názvom Manuál na chytanie snov potrvá do 27. septembra 2013.

„Peter Pollág je pútnikom po príbehoch, ktorý má manuál na chytanie snov. Každý z príbehov má farby individuálneho zraku, ale súčasne chcú osloviť každého, kto si začne listovať v ich kapitolách. Autor suverénne absorbuje inšpiratívne podnety z rôznych kultúr sveta, aby z nich následne vytiahol na povrch plátna svoju originálnu tému. Každú všednosť vie povýšiť na priestor imaginácie a zároveň ju príťažlivo ponúknuť divákovi. Aj preto by jeho indiánske meno určite znelo – Ten, kto chytá sny.

Výstava v Galérii SPP je presvedčivým dôkazom, že za ostatné roky ich nachytal desiatky a desiatky štvorcových metrov. Veľké formáty obrazov naznačujú, že sny sú rozsiahle a pevne vystavané. Peter Pollág sa na plátne necháva unášať farbami, modeláciou svetla, rafinovanou kompozíciou, budovaním priestoru, rozprávaním deja, ale aj silným maliarskym gestom. Keď sa pozerá na minulosť, vždy ju aktualizuje individuálnym pohľadom. Pozýva divákov na spoločnú hru, počas ktorej sa sny splietajú podľa osobnej predstavivosti a skúsenosti. Som rád, že Peter Pollág ma pozval práve na túto výstavu, aby som aspoň trochu pootvoril dvere do jeho mystického, ale najmä príjemného sveta“, povedal kurátor výstavy, PhDr. Ľudovít Petránsky, ml.