10 zaujímavých faktov, ktoré ste o zemnom plyne možno netušili
Energetické poradenstvo
22. máj 2024
Ak ste ako väčšina Slovákov, využívate ho každý deň, avšak podrobne ste tohto pomocníka v domácnosti zatiaľ zrejme neskúmali. Prečítajte si zaujímavosti o zemnom plyne, možno vás prekvapia!
- Napriek svojej strašidelnej reputácii, zemný plyn nie je sám o sebe jedovatý ani nebezpečný. Pri jeho dokonalom spaľovaní vzniká iba oxid uhličitý (CO2) a vodná para. Pri nedokonalom spaľovaní, čo sa deje pri nedostatku vzduchu potrebného na spaľovanie, sa však produkuje jedovatý oxid uhoľnatý (CO), ktorý patrí medzi najnebezpečnejšie plyny.
- Hoci čuchom vieme plyn zaručene vždy rozpoznať, možno vás prekvapí, že zemný plyn je pôvodne bez zápachu. Dodatočne sa k nemu pridáva odorant – zápachová látka, aby bol v ovzduší bezpečne identifikovateľný.
- Hoci si ich motoristi často zamieňajú, CNG a LPG sú dva rozdielne plyny: LPG (Liquified Petroleum Gas) je kvapalný propán-bután a vzniká pri destilácii ropy. CNG (Compressed Natural Gas) je zemný plyn stlačený kompresorom plniacej stanice pri tlaku 200 barov. CNG je v porovnaní s LPG považovaný za menej škodlivé palivo z hľadiska emisií CO2 a ďalších škodlivín.
- Zemný plyn je možné ochladiť na mínus 161 stupňov Celzia a premeniť na kvapalný plyn (LNG), čo umožňuje jeho ľahké prepravovanie po celom svete. LNG je tekutina bez farby a vône, ktorá má šesťstokrát menší objem ako v plynnom skupenstve.
- Plynový sporák, rovnako ako každý plynový spotrebič, vyžaduje pravidelnú odbornú prehliadku. Myslite nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na nižšie náklady na energiu. Vďaka pravidelnému čisteniu a nastaveniu plynových horákov (odporúča sa raz za 2 roky) spotrebujete menej zemného plynu a ušetríte na svojom účte za energie.
- Viete, že plynárenská skrinka s hlavným uzáverom plynu je zlomové miesto, kde sa delí zodpovednosť? Po hlavný uzáver plynu (HUP) ide o plynárenské zariadenie, za ktoré je zodpovedný distribútor zemného plynu (SPP-distribúcia, a.s.). Od HUP až po samotný spotrebič zemného plynu ide o odberné plynové zariadenie, za ktoré je zodpovedný odberateľ, čiže majiteľ nehnuteľnosti.
- Viete, čo spraviť s plynovými spotrebičmi v prípade, že vás vytopí? Ihneď uzavrite hlavný uzáver plynu a prívod elektrického prúdu. Ak je to možné, demontujte kotol/spotrebič a následne riadne utesnite rozvody. Ak to podmienky dovoľujú, kotol uskladnite na suchom mieste – túto činnosť však prenechajte na servisného technika.
- Zemný plyn často slúži ako doplnkový zdroj energie v obnoviteľných energetických systémoch (napr. veterné elektrárne alebo fotovoltika), pretože je okamžite k dispozícii, keď výroba z vetra alebo slnka klesne.
- O zemnom plyne sa hovorí ako o „prechodnom“ zdroji energií, pretože predstavuje vhodnú alternatívu k iným fosílnym palivám počas obdobia, keď naša spoločnosť postupne prechádza na obnoviteľné zdroje energie.
- Vedeli ste, že zvyšky vášho jedla môžu poskytnúť energiu na napojenie celých miest? Bioplyn či biometán je možné vyrobiť z organického odpadu ako sú potravinové zvyšky, živočíšne odpady alebo rastlinná biomasa. SPP spoločne so spoločnosťou Brantner založili minulý rok Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu (CEBZ), ktorého hlavnou náplňou bude premieňať bioodpad na čistú energiu.
Ďalšie informácie o zemnom plyne nájdete aj v časti: Zodpovedné podnikanie/ochrana životného prostredia/o zemnom plyne.