Vyskúšali ste už lesné spa? Budete ho milovať!

Lifestyle 4. september 2023

Les je súčasťou našej DNA, odkedy chodíme po tejto planéte. Kedysi bol naším útočiskom, zdrojom obživy a prirodzeným životným prostredím. Naším domovom.

Bohužiaľ, nikdy v histórii ľudstva sme neboli viac odstrihnutí od prírody ako dnes. Podľa prieskumov žije 56 % svetovej populácie v mestách a priemerný človek trávi až 90 % (!) svojho času v interiéri. Niet divu, že trpíme depresiami, keď sme prestali robiť to, čo nám je prirodzené – spájať sa s prírodou.

Ak si v nabitom diári nájdeme čas a doprajeme si chvíľku v prírode, telo sa uvoľní a myseľ rozjasní. Šum stromov, jemný vánok, vôňa ihličia a pôdy, slnko presvitajúce cez listy a svieži vzduch, to všetko nás nabíja energiou a dodáva nám tak veľmi potrebnú pohodu a radosť do života. Japonci to vedia, a preto vyvinuli metódu, ktorú nazvali Shinrin-yoku, po slovensky „lesný kúpeľ“.

Čo je lesný kúpeľ?

Lesný kúpeľ (po anglicky forest bathing,) je pojem, ktorý vznikol v Japonsku v 80. rokoch. Bol reakciou na náhly príval technológií v tom období a jeho cieľom bolo priviesť ľudí späť do lesov. Shinrin-yoku v prenesenom význame znamená „nasávanie atmosféry lesa“.
Lesný kúpeľ nie je turistika ani obyčajná prechádzka. Je to otvorenie zmyslov a spojenie sa prostredníctvom nich s prírodou. Niečo ako prírodný wellness pre telo, aj myseľ. Jeho hlavným zámerom je priniesť nám duševnú pohodu a pomôcť v prevencii rôznych ochorení, ktoré sa viažu so stresom.

Aké sú jeho benefity?

Lesy produkujú a vylučujú do svojho okolia biologicky aktívne látky, tzv. fytoncídy, ktoré sú priaznivé pre človeka a negatívne pre choroboplodné zárodky. Obsahujú terpény, esenciálne oleje, takže krásne voňajú. Podporujú odbúravanie stresu, posilňujú imunitný systém, sú prevenciou pred vyhorením, zvyšujú koncentráciu, zlepšujú kvalitu spánku, eskalujú ozdravné procesy – a to je len niekoľko z mnohých pozitívnych účinkov, ktoré nám les prináša.

Ako si lesný kúpeľ dopriať?

Dobrou správou je, že nemusíte tráviť dni a noci v divočine, aby ste si užili všetky benefity prírodného spa. Aj krátky pobyt v prírode má pozitívny vplyv na naše zdravie.
Lesný kúpeľ si môžeme vychutnať osamote alebo pod vedením vyškolených inštruktorov, ktorí pôsobia už aj u nás na Slovensku.

zena_v_lese

Postup je nasledovný:

  • Vypnite mobil a všetky ostatné technologické prístroje
  • Nechajte sa viesť inštinktom. Počúvajte svoje zmysly a sledujte, kam vás zavedú.
  • Neponáhľajte sa. Nemajte cieľ. Cesta sama je cieľ.
  • Dovoľte prírode, aby sa s vami spojila prostredníctvom všetkých piatich zmyslov. Počúvajte spev vtákov, privoňajte si ku kvetu, dotýkajte sa stromov, osviežte sa vodou z potôčika, sledujte krásu navôkol.
  • Zotrvajte tak dlho, kým sa nebudete cítiť uvoľnení, zrelaxovaní a šťastní.