Ako sa každý jeden z nás vie reálne pričiniť o záchranu slovenských lesov

19. júl 2023

Že lesy sú pľúca Zeme, nás učili už na základnej škole. Vedeli ste, že lesy sú tiež jedným z najväčších filtrov oxidu uhličitého CO2 na planéte – plynu, ktorý je skloňovaný spolu s negatívnymi slovnými javmi ako: skleníkový efekt, globálne otepľovanie či roztápanie arktických ľadovcov. Ľudská činnosť ho vyprodukuje denne obrovské množstvo, pričom rastliny ho pomáhajú redukovať.

V súčasnosti je však množstvo emisií CO2 v ovzduší také vysoké, že stromy a iné rastliny ho nestíhajú zachytiť a spracovať. Následkom sú vyššie spomínané negatívne javy.

Našťastie proces otepľovania Zeme nie je nezvratný a dá sa spomaliť aktivitami smerujúcimi k redukovaniu uhlíkovej stopy z ľudskej činnosti v každodennom živote. Týchto aktivít je mnoho, jednou z nich je aj ochrana lesov. Pozrite sa, čo môžete podniknúť, aby ste k nej výrazne prispeli formou modelu hľadám-zdieľam-konám.

les_su_pluca

1. Prvý a najdôležitejší krok

…ste práve urobili – čítate tento článok, zaujímate sa a vyhľadávate informácie. To je vynikajúci štart či pokračovanie cesty k záchrane lesov. Váš záujem je najdôležitejším prvkom v procese, ktorý je dlhodobý a v ktorom treba byť vytrvalý. Žiaľ, lesy nevyrastú zo dňa na deň…

Náš tip: Informácie sa v dnešnej dobe ľahko čerpajú vďaka eko-influencerom pôsobiacim najmä na sociálnych sieťach. Dokážu ľahkou a zrozumiteľnou formou za malú chvíľu sprostredkovať veľa užitočných informácií a aktualít.

2. Hovorte o tom so svojou rodinou a priateľmi

Ľudia majú tendenciu myslieť si, že ako jednotlivci nemôžu nič zmeniť – „veď aj tak sa nespoja všetci pre záchranu prírody“. Ak by takto rozmýšľali všetci, skutočne by sa nič nedialo. Našťastie sa k spoločnému cieľu pridáva stále viac ľudí a väčšinou je to len vďaka šíreniu myšlienky medzi svojimi najbližšími.

To, že si vás nevypočujú naraz tisícky ľudí vôbec neprekáža. Záleží na každom jednotlivcovi, ktorý sa do témy dostane postupne, vďaka dôležitým informáciám. Ako povedala aktivistka Anne-Marie Bonneau na margo ekologicky vzorného a bezodpadovo (zero-waste) zameraného života:

“Nepotrebujeme hŕstku ľudí, ktorí žijú dokonale s princípmi zero-waste. Potrebujeme milióny ľudí, ktorí to robia nedokonale.”

zena_v_lese

Nenechajte sa preto ani vy ani vaši blízky odradiť. Každý jeden krok sa ráta.

Náš tip: Vyššie spomínaní eko-influenceri či rôzne portály často publikujú kvalitné materiály, ktoré viete ľahko zdieľať medzi ľuďmi. Využiť takúto možnosť šírenia informácií je skutočne jednoduché a časovo nenáročné.

3. Pričiňte sa o sadenie stromov

Máte niekoľko možností. Nie každý si môže zvoliť práve tú najakčnejšiu – fyzicky sa vybrať do terénu sadiť stromčeky. Ak túto možnosť máte práve vy, výborne, a smelo do toho. Po Slovensku sa pravidelne organizujú rôzne akcie pod záštitou ochranárov či odborníkov, ktorým sa viete pridať a priložiť ruku k dielu.

Ak nemáte možnosť pustiť sa do fyzickej práce, existuje množstvo občianskych združení, organizácií a aktivít, ktoré sa o výsadbu stromov postarajú vďaka vášmu finančnému príspevku. Stačí si vybrať tú, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Náš tip: Zaujímavým slovenským projektom v tomto smere je Uhlíková Stopka, ktorá za vás vysadí 4 stromy ročne v chránenom území slovenských lesov, kde je výrub stromov zakázaný. Vysadené stromy tak ostanú plniť svoju úlohu v čistení ovzdušia od emisií CO2 bez ohrozenia. Projekt zastrešuje SPP a za pozornosť stojí aj ich poradenstvo o efektívnejšom využívaní energií a teda aj ochrane životného prostredia.

Nenechajte sa preto ani vy ani vaši blízky odradiť. Každý jeden krok sa ráta.

strom