Ako znížiť náklady na vykurovanie
Počas vykurovacieho obdobia znamená každý stupeň v interiéri naviac zvýšenie spotreby energie na vykurovanie o približne šesť percent?
Teplota vzduchu v miestnosti súvisí aj s vlhkosťou a so správnym vetraním vášho bytu alebo domu.
Aké sú optimálne teploty v interiéri?
Snažte sa dodržať tieto optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach:
- obývacia izba, kuchyňa, detská izba, pracovňa 20 až 22°C
- spálňa 18 až 20°C
- kúpeľňa, WC 22 až 24°C
- vykurovaná predsieň, chodba, schodište 16 až 18°C
Použite izbový termostat s časovým spínačom (denný alebo týždenný) s možnosťou nastavenia teplotného útlmu. Budete tak môcť realizovať nočný útlm vykurovania a obmedziť vykurovanie v dobe vašej neprítomnosti ako odchod do práce, na dovolenku a pod.
Aká je optimálna vlhkosť vzduchu v interiéri?
Udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu v interiéri počas vykurovacieho obdobia na hodnote 50 % s toleranciou plus/mínus desať % si často nevyžaduje žiadne investície.
Vo vykurovaných miestnostiach udržujte optimálnu vlhkosť vzduchu. Príliš nízka vlhkosť vzduchu vás pre pocit tepelnej pohody núti zvyšovať teplotu v miestnosti o niekoľko stupňov. Každý stupeň naviac je zvýšenie spotreby energie na vykurovanie o približne šesť percent.
Ochladením vzduchu (vetraním) sa relatívna vlhkosť zvýši, ohrievaním vzduchu sa relatívna vlhkosť znižuje.
Udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu dosiahnete pestovaním izbových rastlín, ale aj sušením bielizne v interiéri, prípadne zvlhčovačmi vzduchu.
Ako vetrať počas vykurovacej sezóny?
V zimnom období vetrajte krátko a intenzívne (okno dokorán) viackrát za deň pri uzavretom termostatickom ventile na radiátore.
Po výmene okien nezabúdajte na častejšie vetranie. Cez staré drevené okná totiž pravdepodobne dochádzalo k samovoľnému prevetrávaniu interiéru. Nové okná majú lepšie tesniace vlastnosti, a preto môže pri nedostatočnom vetraní dochádzať k hromadeniu vlhkosti v miestnostiach a následnému vzniku plesní.
Koľko voľného priestoru by malo byť okolo vykurovacích telies?
Vykurovacie telesá nezakrývajte rôznymi krytmi ani nábytkom. Vykurovacie teleso ohrieva vzduch a súčasne vyžaruje teplo do okolia a na okolité predmety. Preto je potrebné uvoľniť priestor okolo vykurovacieho telesa, aby teplo z neho ohrievalo čo najväčší priestor.
Pri zle izolovaných obvodových stenách je vhodné umiestniť reflexnú (hliníkovú) fóliu medzi stenu a radiátor. Táto vrstva odráža teplo od stien späť do miestnosti.
Dbajte, aby záclony a závesy počas vykurovacej sezóny neprekrývali vykurovacie teleso. Prekrytie tkaninou ovplyvňuje prúdenie ohriateho vzduchu smerom nahor a znižuje efektivitu jeho šírenia do priestoru miestnosti.
Ako zabrániť únikom tepla?
Najviac tepla uniká v okolí okien a dverí.
Pokiaľ neplánujete investovať do celkovej výmeny okien, investujte aspoň do utesnenia rámov okien a vchodových dverí.
Dôležité je kvalitné dvojstupňové tesnenie po obvode dvier. Dbajte na tesnenie medzi dverami a prahom, na ktoré sa často zabúda.
S utesňovaním to však netreba preháňať z dôvodu hromadenia vlhkosti v interiéri. Ideálne sú okná s tzv. mikrovetraním (čo je v podstate medzera v rámovom tesnení). Pri takmer nepriedušnom utesnení je potrebné častejšie vetranie. Vetrajte krátko a intenzívne.
Pokiaľ je garáž priamo previazaná s domom, je potrebné dbať aj na zaizolovanie garážovej brány.