Prečo sa oplatí žehliť bielizeň vlhkú a aká varná doska spotrebúva najmenej elektriny? Tipy, vďaka ktorým každý deň ušetríte!
Viete využívať svoje domáce spotrebiče efektívne? Prečítajte si naše rady a zistite, ako znížiť svoju spotrebu energií a znížiť svoj účet za elektrinu.
Spotrebiče vyberajte aj podľa energetickej triedy
Staršie elektrospotrebiče, ktoré boli vyrobené pred viac ako 10 rokmi, sú energeticky omnoho nákladnejšie ako moderné prístroje s energetickou triedou A+++, pomocou ktorých môžete usporiť v priemere až 60 % nákladov na prevádzku. Energetickú účinnosť jednotlivých spotrebičov zistíte, ak skontrolujete tzv. energetický štítok, ktorým disponuje každý jeden z nich.
Nepodceňujte veľkosť bubna práčky
Už pri kúpe práčky myslite na to, koľko bielizne budete bežne prať. Zvoľte si takú veľkosť bubna, ktorú vždy dokážete zaplniť, aby ste si tak zabezpečili čo najnižšiu spotrebu energie. Ušetriť môžete aj výberom práčky – vyberajte takú, ktorá má čo najnižšiu spotrebu vody pri rovnakom množstve vypranej bielizne.
Moderné pracie prostriedky účinkujú už pri nízkych teplotách, preto nie je nutné prať na viac ako 30° – čím nižšia teplota, tým nižšia spotreba energie. Predpieranie využívajte iba vtedy, ak je bielizeň silno znečistená. Ak máte dvojtarifnú sadzbu dodávky elektriny (vysoká a nízka tarifa), snažte sa prať v čase lacnejšej, nízkej tarify.
Sušte s rozumom
Sušičky majú, v porovnaní s ostatnými spotrebičmi v domácnosti, pomerne vysokú spotrebu elektriny. Snažte sa preto vždy napĺňať (nie však prepĺňať) celú kapacitu bubna. Správne naplnená sušička dokáže vysušiť celý objem práčky za 1,5 hodiny. Pokiaľ je to možné, zvýšte pri praní otáčky odstreďovania na maximum, urýchlite tak neskoršie sušenie.
Oblečenie žehlite vždy jemne vlhké
Bielizeň žehlite jemne vlhkú, záhyby vyhladíte tak omnoho rýchlejšie a ušetríte až 40 % v porovnaní s presušenou alebo naopak veľmi vlhkou bielizňou. Ak máte možnosť, vyberte si žehličku, ktorá má čo najväčšiu intenzitu naparovania.
Aká je správna veľkosť umývačky?
Ak si plánujete zadovážiť novú umývačku, myslite v prvom rade na jej vhodnú veľkosť. Umývanie riadu v umývačke naplnenej iba do polovice totiž zvyšuje spotrebu energie. Užitočnou je tiež funkcia poskytujúca odložený štart umývania, ktorú môžete využiť pri nočnom prúde. Menej znečistený riad umývajte pri teplote 50°C, viac znečistený pri teplote 60°C.
Nechajte rúru dopiecť jedlo po vypnutí
Nepredhrievajte rúru pri príprave jedál, ak to nie je nevyhnutné. Odporúčame tiež minimalizovať otváranie dvierok na rúre – každým otvorením sa stráca 20 % tepla. Ušetriť môžete aj využívaním tepelnej zotrvačnosti rúry. Tesne pred upečením pokrmu rúru vypnite, ale jedlo nevyberajte a nechajte ho dopiecť nahromadeným teplom.
Varnú dosku vyberajte dôsledne
Najvyššiu spotrebu energie má ten najlacnejší variant na varenie, klasická elektrická platnička. O niečo úspornejšia je sklokeramická varná doska. Najviac energie usporíte s indukčnou varnou doskou, za ktorú však zaplatíte najviac. Výbornou šetriacou fintou je nechať zovrieť vodu na varenie v rýchlovarnej kanvici a až potom pokračovať v jej varení na varnej doske.
Do chladničky nikdy nevkladajte teplé jedlo
Až štvrtinu z celkovej spotreby elektrických spotrebičov v domácnosti má na svedomí chladnička s mrazničkou, ich výberu preto venujte značnú pozornosť. Jednoznačne najvýhodnejšia je chladnička triedy A+++, ktorá oproti triede A usporí až 45 % energie.
Chladničku ani mrazničku neumiestňujte pri zdrojoch tepla ako je radiátor alebo plynový sporák a ich vnútorný priestor sa snažte zapĺňať aspoň na 70 %. Potraviny uchovávajte v chladničke pri teplotách +5 až +6 °C, v mrazničke -17 až -18 °C. Ak vrstva ľadu v mrazničke dosiahne hrúbku 1 cm, treba ju odmraziť, pretože spotrebúva na mrazenie viac energie ako je potrebné.
UŽITOČNÝ TIP: Do chladničky nikdy nevkladajte ešte teplé jedlo. Myslite na to, že zníženie teploty vo vnútri chladničky o 2 °C zvýši spotrebu elektriny až o 15 %. Do mrazničky ukladajte tekuté potraviny zakryté, aby sa zamedzilo odparovaniu.
Úsporné žiarovky zhasínajte, len ak skutočne opúšťate miestnosť
Pri výbere nového osvetlenia do domácnosti ušetríte najviac inštaláciou moderných halogénových žiaroviek, LED žiariviek a kompaktných žiariviek. LED osvetlenie v porovnaní s klasickými žiarovkami vám usporí až 80 % energie pri rovnakej hladine osvetlenia. Ak používate klasické žiarovky, vybavte si domácnosť regulátormi intenzity svetla, tzv. stmievačmi.
Kompaktné a LED žiarivky si inštalujte najmä tam, kde sa svieti dlhodobo (kuchyňa, pracovňa, obývacia izba a pod.). Pri úsporných žiarovkách alebo žiarivkách zhasínajte len vtedy, ak odchádzate z miestnosti na dlhšie ako 10 minút. Predlžíte tým ich životnosť.
Starajte sa aj o malé spotrebiče
Nezabúdajte na pravidelné odvápňovanie rýchlovarnej kanvice a kávovaru. Taktiež na odstraňovanie omrviniek a zapečených zvyškov z hriankovačov a toastovačov, znížite tým ich spotrebu energie.
Aj stand-by režim spotrebúva energiu
Elektrické spotrebiče ako televízor či počítač spotrebúvajú elektrinu aj v tzv. pohotovostnom „stand-by“ režime. Len u stolového počítača s monitorom spotrebuje celodenná prevádzka v tomto režime ročne 350 kWh. Preto tieto spotrebiče vypínajte vždy, keď ich nepoužívate.
EXTRA TIP: Fotovoltika s virtuálnou batériou Ak patríte medzi podporovateľov obnoviteľných zdrojov energie, výhody fotovoltiky vám zrejme netreba predstavovať. Popri nesporných ekologických benefitoch vám solárne panely znížia náklady na elektrickú energiu, majú ľahkú údržbu, nízke prevádzkové náklady a dlhú životnosť. V prípade, že doma máte fotovoltiku, určite sa oplatí premýšľať aj o uskladnení nevyužitej energie, napríklad pomocou virtuálnej batérie.
Virtuálna batéria od SPP dokáže „uložiť“ nespotrebovanú elektrinu vyrobenú z fotovoltických panelov a umožní vám ju zužitkovať neskôr, keď ju budete opäť potrebovať. Vďaka tomu môžete ušetriť na energiách a urýchliť návratnosť investície na inštaláciu fotovoltiky.