Nový vietor pre odbornú verejnosť
Veterná energia patrí medzi najrýchlejšie rastúce druhy OZE, ktoré sú zároveň kľúčovou súčasťou riešenia výziev súvisiacich s klimatickými zmenami a energetickou bezpečnosťou.
Podľa správy World Wind Energy Association za rok 2023 bolo celosvetovo nainštalovaných rekordných 116 GW novej veternej kapacity.
Rok 2023 je preto právom označovaný ako najlepší v histórii veternej energetiky, avšak na Slovensku za týmto trendom zatiaľ stále zaostávame.
SPP ako líder na slovenskom trhu s energiami aktívne pristupuje k rozvoju veterných parkov. Pomocou projektov veterných parkov má SPP záujem prispieť k posilneniu energetickej nezávislosti Slovenska a znížiť dopady energetiky na životné prostredie.
Slovensko nemá skúsenosti s veternou energiou, preto môže u obyvateľov vzbudzovať nedôveru či dokonca obavy. Na základe skúseností krajín, kde veterné parky fungujú už celé desaťročia, sa pôvodné obavy o ich negatívny vplyv na životné prostredie, ekonomiku a prosperitu regiónov nepreukázali. Tento fakt potvrdzujú nielen mnohé odborné články a štúdie, ale aj reálne skúsenosti miestnych obyvateľov.
Legislatíva a záväzky SR
Fungovanie energetiky a ochranu životného prostredia na Slovensku reguluje prísna legislatíva. Tá stanovuje podmienky pre výrobu a dodávku elektriny z obnoviteľných zdrojov tak, aby nebolo narušené životné prostredie. Špecifické predpisy upravujú povolenia na výrobu elektriny, posudzovanie vplyvov na životné prostredie a integráciu obnoviteľných zdrojov do energetického systému. Ich cieľom je podporiť rozvoj, znížiť negatívny dopad energetiky na životné prostredie bez toho, aby bolo ohrozené fungovanie energetického systému a prechod na obnoviteľné zdroje bol hladký a efektívny.
Veterné parky v Európe
Európska únia hrá kľúčovú úlohu v podpore a rozvoji obnoviteľných zdrojov energie, vrátane výstavby veterných parkov. Keďže jej hlavným cieľom je znížiť závislosť na fosílnych palivách, EÚ aktívne podporuje investície do veterných elektrární a iných foriem obnoviteľnej energie. Táto snaha sa odráža v rastúcom počte veterných parkov, ktoré sa stávajú významným zdrojom čistej energie v rôznych členských štátoch.

Život s veternou energiou
Veterná energia patrí medzi zdroje obnoviteľnej energie, ktoré prispievajú k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Eliminuje dopad na životné prostredie a prináša mnohé výhody, vrátane tých ekonomických – stabilnejšie náklady na energie, záujem zamestnávateľov vytvárajúcich pracovné miesta v regióne a podpora lokálnej ekonomiky, s čím súvisí aj celkový rozvoj regiónov.
Všetko o turbínach
Všetko o turbínach
Pôda pod elektrárňou
Pôda pod elektrárňou
Vplyv na zdravie
Vplyv na zdravie
Hluk a vibrácie
Hluk a vibrácie
Ekonomické výhody
Ekonomické výhody